Pozycjonowanie polega na zapewnieniu pozycjonowanej witrynie możliwie najlepszego miejsca w rankingu popularnych wyszukiwarek internetowych. Z uwagi na to, że obecnie to Google jest najpopularniejszą wyszukiwarką internetową, największą popularnością cieszy się siłą rzeczy właśnie pozycjonowanie w Google.

Co ma wpływ na pozycje stron w wyszukiwarkachŚmiało można powiedzieć, że pozycjonowanie istnieje w zasadzie od początku istnienia wyszukiwarek internetowych. W swoich początkach nie było to zadanie trudne i z reguły spadało na osoby, które zajmowały się tworzeniem witryn internetowych. Początkowo wyszukiwarki bazowały przede wszystkim na analizie słów kluczowych znajdujących się w nagłówkach stron internetowych, a nieco później także w ich treści, w celu lepszego dopasowania wyników wyszukiwania.

Dopiero w późniejszym okresie algorytmy dotyczące katalogowania stron internetowych stały się zdecydowanie bardziej zaawansowane. Dzisiaj podlegają one nieustannej zmianie, a rolą specjalistów zajmujących się pozycjonowaniem jest podjęcie odpowiednich działań, które zapewnią stronie internetowej dobrą pozycję w wynikach wyszukiwania na konkretne zapytanie, czy też słowo kluczowe. Przeważnie takich słów kluczowych wybiera się co najwyżej kilka, w zależności jeszcze od specyfiki promowanej strony internetowej.

Pomimo ciągłej zmienności algorytmów wyszukiwania stosowanych przez popularne wyszukiwarki internetowe, można wymienić kilka czynników, które niezmiennie wpływają na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Nadal analizowana jest treść strony internetowej, która musi być nie tylko wartościowa, ale także i zawarta w odpowiedniej, zgodnej ze standardami tworzenia stron internetowych formie.

Kod strony, czy też technologia w której witryna została wykonana mają ogromne znaczenie dla wyniku w rankingu wyszukiwania. Podobnie zresztą jak stosowanie tak zwanych przyjaznych linków, czy nawet sam wiek witryny. Nadal też ogromny wpływ ma tak zwane linkowanie, które przeprowadzane jest już poza promowaną stroną internetową.