Mianem pozycjonowania możemy określić zbiór zadań, których celem jest poprawa wyniku strony internetowej w rankingach wyszukiwania. Od tego zależy pozycja w prezentowanych przez wyszukiwarkę wynikach wyszukiwania, które nadal są o wiele bardziej istotne niż chociażby tak zwane linki sponsorowane, przy wykorzystaniu których można co prawda niemalże natychmiast umieścić odnośnik do danej strony internetowej, prezentowany przy wynikach wyszukiwania, ale takie sponsorowane odnośniki cieszą się o wiele mniejszym zainteresowaniem internautów.

Jak szybko można osiągnąć zamierzone efekty w SEOJak pokazują badania nadal obecność w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania znacząco wpływa na ilość odwiedzin na stronie internetowej. W szczególności dotyczy to pierwszych trzech pozycji, aczkolwiek nie zawsze. Działania, które mogą zostać podjęte w celu lepszego wypromowania danego serwisu podzielić można na wewnętrzne oraz zewnętrzne.

Po ustaleniu odpowiednich fraz, na które pozycjonowany będzie dany serwis można przystąpić do działań wewnętrznych związanych z samą stroną internetową. Znaczenie może mieć już sama domena, ale większość działań skupia się w tym przypadku na kodzie i treści strony internetowej. Dba się przede wszystkim o dostosowanie skryptu strony internetowej do obecnie obowiązujących standardów, oraz poprawne umieszczenie znaczników i słów kluczowych, czy przygotowanie nagłówków oraz zadbanie o likwidację tak zwanych nieprzyjaznych linków na samej stronie internetowej.

Efekt takich działań jest dosyć szybki, aczkolwiek przy bardzo popularnych słowach kluczowych może być wręcz niezauważalny. Więcej czasu zajmie odpowiednie linkowanie danej witryny, które musi być przeprowadzone w odpowiedni sposób. Lawinowy przyrost liczby odnośników prowadzących do danej strony internetowej czy też nazbyt szybkie podjęcie innych, podobnych działań, może być z kolei potraktowane jako próba oszukania wyszukiwarki internetowej, co może skończyć się nawet zbanowaniem danej witryny w wynikach wyszukiwania. Tak więc na efekty wielu działań związanych z pozycjonowaniem poczekać trzeba nawet kilka tygodni czy miesięcy.